Farewell



 
 




Nagu öeldakse, siis loodus tühja kohta ei salli. Seega küll tuleb uusi ja vahest ehk huvitavamaidki. Kindlasti tuleb. Aga kuna keegi pole selgeltnägija, siis on igal lahkumisel pisut kurb alatoon – jumal teab, mis pärast tuleb, vaat’ et uut ja hoopis hullemat ei tule. Ent seda, kui kahju tegelikult on, enamasti välja ei öelda, sest eestlane on juba kord nii loodud, et südant nii naljalt ei puistata ja tunnetest avalikult ei räägita. Selline käitumine on omane pigem Suure Õuna kodanikele, mitte põhjamaalastele. Selle asemel tehakse nalja, lõõbitakse ning tipitakse kaardiridade vahele pisut irooniat ja sarkasmi. Kõige tähtsam on silmale nähtamatu ja jääb ridade vahelt lugemiseks.

Võib-olla see polegi nii halb nagu oleme siiani harjunud arvama. „Lihtne on hukka mõista, tarvis on mõista,” ütleb vanasõna. Seega vahest võiksime lõpetada enda mahategemise ja mõelda kordki n-ö out of the box. Et eestlane pole mitte tundetu mühkam, vaid hea huumoritajuga intelligentne isiksus, kes mõtleb, mida ütleb ning võltsi keep smilingu asemel naeratab ja naerab küll harva, aga kui, siis kogu südamest. Ning selle asemel, et väikese lapse kombel oma igat tunnet ja mõtet kõigile kuulutada, suudetakse olukorda ka teise mätta otsast vaadata ega mõelda ennast maailma nabaks.

Muidugimõista on see üldistus ja käib rohkem stereotüüpide kohta, sest igal rahvusel on oma mustad ja valged lambad. Aga kui eestlane ise teeb eestlasi maha ning nõustub levinud arvamusega, et siinpool sood ei naeratata, ollakse tusased ja trotsi täis, siis näitab ta ühtlasi näpuga ka iseendale. Järelikult on see oma rahvust kritiseeriv isik ise musternäidis sellest, mis kõik halvasti on. Öeldakse, et kui tahad midagi muuta, siis alusta iseendast. Seega kui soovime, et eestlasi teataks kui siiraid, ausaid, töökaid ja lõbusaid isiksusi, siis tuleb end ka nii esitleda. Endast, oma rahvusest ja kodumaast peab lugu pidama, siis peavad ka teised. Sest tegelikult on meil siin ju kõik hästi ning inimesedki ilusad ja head. Seega kandkem õiget riietust, leidkem põhjust naeratamiseks ja kinkigem hoidmist väärt kolleegidele rohkem humoorikaid kaarte – siis pole ka halba ilma, tusatuju ja ebamugavalt nutuseid lahkumisi!





Kommentaarid

Postita kommentaar

Populaarsed postitused